Fundusze inwestycyjne – co powinieneś wiedzieć

Coraz chętniej inwestujemy gromadzone środki, licząc na ich pomnożenie. Lokaty bankowe nie gwarantują dużego zysku, zakup nieruchomości nie każdego przekonuje, a pożyczki społecznościowe nie budzą zaufania. Jednym z ciekawszych i coraz popularniejszych rozwiązań są fundusze inwestycyjne.

Początki inwestowania nie są proste – nie wiesz, w co warto, ile i na jak długo. Trudno uwierzyć w dobre intencje doradcy finansowego, którego zadaniem jest dbanie o interesy banku, nie Twoje. Mamy też opory przed lokowaniem niewielkich kwot, np. w fundusze inwestycyjne, bo panuje powszechne przekonanie, że inwestowanie jest tylko dla bogatych. Nic bardziej mylnego – warto jednak wcześniej dowiedzieć się trochę na ten temat.

Dla kogo fundusze są dobrym rozwiązaniem?

Fundusze inwestycyjne są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą zbyt wiele o finansach i nie mają doświadczenia na rynku kapitałowym. Mają za to środki, które mogą przeznaczyć na jakiś cel, aby je pomnożyć. Jeśli wiesz, że nie będziesz ich za chwilę potrzebował, ale nie masz czasu śledzić, co dzieje się na giełdzie, to dobra opcja dla Ciebie.

Decydując się na zakup jednostek funduszu masz pewność, że specjaliści zajmą się tym za Ciebie. Musisz tylko ustalić poziom akceptowalnego ryzyka i wybrać fundusz, ale zawsze możesz zapytać o radę.

O tym pamiętaj, zanim wybierzesz fundusz

Możesz wybrać fundusz samodzielnie albo zdać się na doświadczenie innych. Wato jednak mieć choćby podstawową wiedzę. Kieruj się zatem kilkoma kryteriami, m.in. określ swój główny cel inwestycyjny, który chciałbyś osiągnąć, ustal maksymalny zysk, poziom ryzyka, jakie jesteś w stanie zaakceptować, a także pamiętaj o bezpieczeństwie swoich oszczędności.

Wybierz rodzaj funduszu, biorąc pod uwagę swój stosunek do ryzyka. Jeśli nie chcesz wiele ryzykować, odpowiedni będzie fundusz pieniężny. Sprawdź także poprzednie wyniki interesującego Cię funduszu, koszty, jakie wiążą się z wykupieniem jednostek, a na koniec także jego ocenę ratingową.

Nie korzystaj z pomocy pośredników

Aby mieć szansę na dobre zwroty z inwestycji, przede wszystkim pamiętajmy, że pośrednicy nie są naszymi pomocnikami. Jeśli tylko jest to możliwe, unikajmy ich. Trzeba jednak mieć pewne doświadczenie na tym rynku, aby móc poruszać się po nim samodzielnie. Co prawda wybór instrumentów finansowych nie jest prosty, zwłaszcza na początku, ale za to opłacalny. Na początek spróbujmy ograniczyć ich liczbę i uważnie obserwujmy koszty.

A jeśli się rozmyślisz?

To bardzo ważne – w dowolnym momencie możesz wycofać zgromadzone na funduszu środki. Wystarczy, że złożysz zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa w biurze obsługi, a obowiązkiem danego funduszu jest ich odkupienie od Ciebie. Dodatkowo musisz wybrać sposób, w jaki środki do Ciebie wrócą – gotówkę lub przelew bankowy.