Jak uczyć się angielskiego, by później go nie zapomnieć?

Język angielski jest dziś w szkołach językiem obowiązkowym i powszechnie nauczanym. Mimo to często osoby, które uczyły się angielskiego w szkole, nie potrafią porozumiewać się w tym języku. Aby nauka była skuteczna, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim, należy osłuchać się z językiem. Warto oglądać filmy bez napisów, słuchać piosenek w języku angielskim i tłumaczyć ich teksty, subskrybować podcasty i vlogi. Słuchanie pozwoli oswoić się z melodią języka i zapoznać z obecnymi w nim strukturami językowymi. Na tym nie można jednak poprzestać. Kto chce się nauczyć mówić po angielsku, musi… mówić. W tym celu dobrze poszukać sobie native speakera, z którym będziemy mogli prowadzić rozmowy w języku angielskim lub zapisać się na kurs.

Uczyłeś się angielskiego?

Język angielski jest dziś w szkołach językiem obowiązkowym i powszechnie nauczanym. Praktycznie każdy przynajmniej próbował się go nauczyć. Jednak szkoła się kończy, słówka ulatują z głowy i kiedy przyjdzie co do czego, okazuje się, że prawie nic nie pamiętamy. Podczas rozmów z obcokrajowcami trudno nam wydobyć z umysłu najpotrzebniejsze zwroty i nawet, jeśli przypomnimy sobie słówka, nie wiemy, jak je poskładać. Często wówczas wmawiamy sobie, że skoro tak niewiele umiemy, to znaczy, że brak nam talentu do nauki języków obcych. Tymczasem, aby nauka była skuteczna, muszą być spełnione pewne warunki.

Najpierw osłuchaj się z językiem

Tradycyjne lekcje w szkole często niewiele mają wspólnego ze skuteczną nauką języka obcego. Czytamy tekst, kalecząc wymowę, poznajemy reguły gramatyczne i wykonujemy setki ćwiczeń, sprawdzających ich znajomość. Brak tego, co najważniejsze: żywego kontaktu z językiem. Stąd tak istotne, by uczyć się poprzez słuchanie. Oglądaj filmy bez napisów, słuchaj piosenek w języku angielskim i tłumacz ich teksty, subskrybuj podcasty i vlogi. Jeżeli nie jesteś na wysokim poziomie nauki, spróbuj zacząć od bajek animowanych.

Mów i rozmawiaj po angielsku

Słuchanie pozwoli oswoić się z melodią języka i zapoznać z obecnymi w nim strukturami językowymi. Na tym nie można jednak poprzestać. Kto chce się nauczyć mówić po angielsku, musi… mówić. To truizm, a jednak ile razy poprzestajemy na próbach zapamiętania zapisanych słówek i ćwiczeniach z podręcznikiem? Stąd doskonałym pomysłem będzie rozmowa z native speakerem przez internet. Jeszcze lepiej zapisać się na kurs, gdzie będziemy pod opieką nauczyciela – profesjonalisty. Nauczyciel skontroluje nasze błędy i powie, nad czym przede wszystkim powinniśmy popracować. Dziś praktycznie każde miasto oferuje takie kursy. Informacje o nich łatwo znaleźć w internecie. Przykładowo, jeżeli jesteś z Częstochowy, wpisujesz w wyszukiwarkę: nauka angielskiego częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ i znajdujesz dane szkoły, a często również opis stosowanych przez tę szkołę metod nauczania.