Jak zostać dobrym prawnikiem?

hammer-620009_640Studia prawnicze są szczególnie długie i trudne. Do końca docierają tylko nieliczni, najbardziej uparci i pewni tego, że właśnie z prawem chcą wiązać swoje życie zawodowe. Jednak to właśnie życie weryfikuje później ten wybór – wbrew pozorom nie każdy robi oszałamiającą karierę i zarabia na swojej pasji. Jak zostać wziętym prawnikiem?

Dobry adwokat to doświadczony adwokat. Jeszcze w czasie studiów warto wyjeżdżać i podejmować pracę w zupełnie innych dziedzinach rynku. Nie rozpaczać, że na trzecim roku nie siedzimy już za biurkiem we wziętej kancelarii, tylko poznawać świat i nowych ludzi. W tej pracy poza techniczną biegłością ważniejsze jest życiowe doświadczenie – nabierajmy go jak najwięcej i zawsze zachowujmy równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Prawnik powinien mieć wyczucie, inteligencję emocjonalną, dużo empatii i podstawową wiedzę z psychologii – w końcu każdy spór i transakcja są w niej osadzone, a my musimy wiedzieć, jakie wnioski wyciągnąć z reakcji drugiej strony. Pozaprawne doświadczenie życiowe to warunek naszej kreatywności w podejściu do pracy.

Można w tym celu wybrać równoległy kierunek studiów (np. wcześniej wspomnianą psychologię). To krok, który może okazać się pomocny, jednak znacznie lepsze będzie samodzielne zdobywanie wiedzy o różnych kulturach, zapoznawanie się z wieloma środowiskami, poszerzanie horyzontów i otwieranie się na drugiego człowieka.

Często motywacją młodych adeptów prawa są jedynie duże pieniądze, które w ich opinii powinien zarabiać każdy adwokat. Wszelkiego rodzaju zawody prawnicze wykonywane bez pasji są na dłuższą metę naprawdę stresujące, męczące i przytłaczające i nawet najwyższe honoraria tego nie zrównoważą. Żeby zyskać pewność, że praca nam odpowiada, jeszcze w czasie studiów bierzmy udział w konkursach, turniejach i dodatkowych wykładach. Jeżeli bawimy się podczas nich dobrze, jest to zawód dla nas.

Nie należy także zamykać się w dużych miastach. Tak naprawdę cechują się dość hermetycznym środowiskiem, rynek jest przepełniony kancelariami i radcami prawnymi i chociaż zarobki są spore, trudniej znaleźć klienta. Wielu dobrych prawników skutecznie działa w mniejszych miastach takich jak Żywiec czy Bielsko-Biała.