Koszt nauki języka obcego w gimnazjum

library-488678_640Często wybierając gimnazjum, do którego chcemy posłać nasze dziecko, kierujemy się jego renomą, zajęciami dodatkowymi oraz językiem, którego dziecko będzie się mogło tam nauczyć. W obecnych czasach język angielski jest już bardzo powszechny. Dlatego też chcąc zapewnić dziecku lepszy start w przyszłość wybieramy szkoły, w których naucza się np. języka francuskiego, hiszpańskiego lub też bardziej egzotycznego.

Pamiętajmy jednak o tym, że podręczniki szkolne do nauki języków obcych nie są tanie. Im bardziej egzotyczny język, tym koszt ich zakupu może być większy. Same książki do języka angielskiego potrafią mieć kosmiczne ceny. Ćwiczenia są dostępne w przedziale cenowym 20-50 zł za jeden zeszyt, natomiast podręczniki potrafią kosztować od 40 do 100 zł. Wszystko zależy od nauczycieli, którzy nie zawsze przy wyborze podręczników kierują się możliwościami finansowymi rodziców.
Wiadomo, że większość osób uważa, iż na edukacji młodzieży nie należy oszczędzać. Jednak większą część naszego społeczeństwa stanowią osoby średnio zamożne. Jeśli jeszcze w rodzinie jest więcej niż jedno czy dwójka dzieci, to wydatki na podręczniki do gimnazjum czy innej szkoły, mogą przerosnąć ich możliwości.
Na szczęście są również języki obce, do nauki których książki są dostępne w przedziale cenowym 25-85 zł. Do tej grupy należy między innymi język niemiecki, francuski czy też hiszpański. Najtańsze podręczniki gimnazjalne do nauki języków obcych są dostępne w jeszcze niższych cenach. Można z nich nauczyć się podstaw języka rosyjskiego.

Warto również na początku roku szkolnego poprosić nauczycieli języków obcych o wspólny wybór podręczników. Być może uda się dojść do wspólnego porozumienia, dzięki któremu zarówno rodzice jak i pedagog będą zadowoleni.