Lecznicza moc pijawek

Choroby i bóle serca, nadciśnienie, niedociśnienie, choroby płuc, oskrzeli, przewodu pokarmowego, wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, wysoki cholesterol, alergie, choroby skóry, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, trudno gojące się rany… te i wiele innych schorzeń można leczyć za pomocą jednej metody – hirudoterapii. Tak, tak pijawki pomogą pozbyć się najrozmaitszych chorób.

Mini laboratorium medyczne

Pijawki swoje właściwości zawdzięczają hirudozwiązkom, które znajdują się w ich gruczołach ślinowych. Jest ich ponad 200! Wśród najpopularniejszych można wymienić hirudynę, czyli substancję, która zapobiega krzepnięciu krwi, specyficzną histaminę powodującą rozszerzanie się naczyń krwionośnych, gilatynę działającą antyprzerzutowo, aparyzę, która upłynnia krew i zmniejsza jej lepkość, czy hementynę potrafiącą rozbijać powstałe w organizmie zakrzepy. To oczywiście tylko niektóre związki. Nic więc dziwnego, że pijawki przez wiele osób nazywane są mini laboratorium medycznym. Na dodatek poszczególnie składniki współdziałają ze sobą lecząc nawet te stany chorobowe, o których pacjent jeszcze nie wie. Dlatego też leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) daje zaskakujące efekty. Warto zaznaczyć, że hirudozwiązków nie da się podrobić – mimo wielu prób koncerny farmaceutyczne nie stworzyły nic, co działałyby identycznie, jak związki ślinowe pijawki.

Jak działają?

Podczas zabiegu pijawka przywiera do ciała swojej ofiary za pomocą otworu gębowego wyposażonego w przyssawki i trzy promieniście ułożone szczeki. Każda z nich składa się z około 80-90 niewielkich, chitynowych ząbków. Wbrew powszechnej opinii, stworzenia te nie wysysają z nas „złej krwi”. Co prawda pijawka owszem pobiera krew z żywiciela, ale ważniejszy jest inny proces – z jej gruczołów ślinowych do krwioobiegu człowieka uwalniane są właśnie liczne substancje lecznicze. Na dodatek ślina pijawek zawiera między innymi substancje znieczulające – to dzięki niej korzystają one ze swoich karmicieli, nie zadając im bólu. Wszystkie niezbędne informacje na temat pijawek i hirudoterapii znajdziemy na http://pijawki.abros.pl/