Nauka angielskiego metodą Callana

Z założenia język angielski powinien znać każdy, aby swobodnie porozumiewać się z innymi mieszkańcami Europy. Jaką metodę jednak warto wykorzystać do nauki tego języka? Na pewno godna uwagi jest metoda Callana, w artykule podpowiadamy dlaczego.

Metoda Callana, swoją nazwę zawdzięcza nazwisku jej twórcy, a więc Robinowi Callanowi. Opracowana została już w roku 1960 i do tej pory obrosła niemalże legendą. Do dziś stosuje się ją w wielu szkołach językowych z bardzo dobrym efektem. Nauka języka angielskiego według tej metody opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu konwersacji. Podczas lekcji używa się wyłącznie języka angielskiego, nie uwzględniając podpowiedzi w języku ojczystym ucznia. Uczniom zadaje się wyrywkowe pytania dotyczące wprowadzonego słownictwa, na które muszą odpowiadać szybko, nauczyciel natomiast poprawia od razu błędy, jakie popełniają. Słownictwo jest często powtarzane, ponieważ uczniowie nie mogą podczas lekcji prowadzić zapisków i notatek, muszą skupić się na konwersacji. Według promotorów tej metody, ma ona odtwarzać sposób uczenia się, w jaki uczy się małe dziecko, a więc poprzez słuchanie i mechaniczne powtarzanie. Jednak z wprowadzeniem pewnych modyfikacji. Jest to z pewnością metoda nauki bazująca na wytwarzaniu nawyków.

Nauka tą metodą, podzielona jest na wiele etapów, przy czym każdy nowy etap opiera się na poprzednim. Słownictwo natomiast jest różnorodne, jednak za każdym razem odpowiednio dopasowane do etapu. Prawdopodobnie największą zaletą tej metody jest skupienie się na najważniejszym aspekcie nauki każdego języka, a więc konwersacji. Dzięki temu uczniowie nie mają oporów w komunikacji w obcym języku, co jest bardzo istotne. Dużą zaletą jest także różnorodność poznawanego słownictwa oraz konstrukcji zdań a także możliwość budowania wypowiedzi niemalże instynktownie. Uczniowie muszą być skupieni w trakcie zajęć i aktywnie uczestniczyć w konwersacjach, co zdecydowanie przewyższa standardowe metody.

Jak znaleźć w swoim mieście szkołę, w której wykorzystuje się metodę Callana? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce np: nauka języka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl i wybrać najbardziej odpowiadającą nam opcję.

Tagi