Niektóre z nowoczesnych sposobów nauki języka angielskiego

flag-1024413_640

Wraz z rozwojem nowoczesnych technik różne firmy i szkoły językowe starają się oferować swoim klientom coraz bardziej rozwinięte propozycje sposobów nauczania. Przeglądając je, można dojść do wniosku, że przy ich projektowaniu najczęściej zwraca się uwagę na to, aby sama lekcja nie trwała zbyt długo, ale jednocześnie zapewniała jak największą dawkę skondensowanej wiedzy.

Język obcy przez sms?

Niektóre strony internetowe oferują fiszki, wysyłane smsem na telefon klienta. Do wyboru jest kilkanaście poziomów trudności słówek, wysyłanych w pliku pdf. Jest to sposób raczej dla osób, które posiadają smartfony lub tablety. Słownictwo z takich fiszek można przyswoić na przykład podczas jazdy autobusem czy nawet szkolnej przerwy. Pozostaje jedynie pytanie: czy to dobry pomysł? I tak, i nie. Wszystko oczywiście zależy od osoby – jedni są w stanie przyswoić nową porcję słówek w bardzo krótkim czasie, inni taką naukę muszą wspomagać na przykład poprzez dodatkowe ćwiczenie zapisu wyrazu. Jak zwykle przy okazji różnych metod nauki, trzeba wybrać taką, która będzie najbardziej dopasowana do osoby, chcącej przyswoić nową wiedzę.

Native speaker na skypie

Inne firmy oferują z kolei kurs angielskiego przez popularny komunikator, jakim jest skype. Dzięki takim indywidualnym zajęciom uczeń będzie w stanie przezwyciężyć nieśmiałość i nauczyć się poprawnej wymowy oraz nowego, często specjalistycznego słownictwa, potrzebnego na przykład w biznesie. Istnieją strony internetowe, na których można wybierać spośród ofert kilkudziesięciu lektorów języka angielskiego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że takie lekcje są kosztowne – stawka za godzinę zegarową bądź lekcyjną to od 9 do nawet 30 dolarów. Jest to dobry pomysł, kiedy poszukujemy kogoś, kto może nam pomóc w trudnych kwestiach, jednak jako całościowy i kompleksowy sposób jest to po prostu zbyt drogo.

Internetowe kursy angielskiego

Istnieją także strony oferujące naukę angielskiego online, jednak za pomocą stron internetowych czy ćwiczeń, wysyłanych w mailach. Można znaleźć kursy płatne, ale także takie, za które nie musimy wnosić żadnych opłat. Te pierwsze są o tyle kompleksowe, że prócz dostępnych ćwiczeń umożliwiają także lekcje z lektorami. Można wybrać takie, które odbywają się indywidualnie, bądź w małych grupach. Te drugie skupiają się głównie jedynie na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń.

Nawet jeśli połączymy lekcje z native speakerem z tymi, w czasie których wykonujemy ćwiczenia, wciąż nie dostaniemy pełnej i kompleksowej oferty, która tak naprawdę jest dostępna tylko w szkołach angielskiego, gdzie stosuje się metodą bezpośrednią. Podczas takiego kursu języka obcego będziemy w stanie nauczyć się nie tylko słownictwa i gramatyki, ale również wymowy czy czytania ze zrozumieniem. Dzięki temu, że nauczyciel będzie z nami w tym samym pomieszczeniu podczas trwania lekcji, będzie mógł nam wyjaśnić każdą sporną kwestię czy czas gramatyczny, z którym będziemy mieć problem. Dlatego inne, nawet te najbardziej nowoczesne metody, powinny być traktowane jedynie jako dodatek do tych bezpośrednich, tradycyjnych.